www.kriv-rn.dp.gov.ua
ГОЛОВНА СТОРІНКА МАПА САЙТУ ДОПОМОГА П'ятниця, 29 березня 2024 року
Що нового на сайті ?

Архів публікацій
Криворізський район >> Новини
Питання виплати заборгованості із заробітної плати
Версія для друку Написати листа
Дніпропетровська область — одна з найбільших промислових областей України. Тож трудові відносини мають велику вагу, і до Першого криворізького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги нерідко звертаються клієнти щодо порушення трудових прав, і, зокрема, щодо невиплати заробітної плати.

ПАТ “Дизельний завод” перебуває в стані ліквідації, тож перед працівниками залишилась заборгованість із заробітної плати, компенсації за невикористану відпустку. Після того, як справа була успішно вирішена для одного колишнього працівника підприємства, у вересні 2017 року до Центру надійшло ще 18 звернень від працівників ПАТ “Дизельний завод” щодо призначення адвоката за рахунок держави. Інтереси працівників представляли адвокат Наталія Ляскунова та начальник Криворізького бюро правової допомоги Інна Волкобой. Правчині підготували заяви від імені працівників до Господарського суду Дніпропетровської області щодо видачі судових наказів. Станом на 01.08.2018 судом винесено накази про примусове стягнення заборгованості із заробітної плати на загальну суму понад 172 тисячі 652 грн. Далі ці накази мають бути передані до органів державної виконавчої служби для примусового стягнення.
Таким чином, завдяки роботі Першого криворізького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги трудові права 18 працівників Дизельного заводу були захищені в судовому порядку.

Оскільки питання виплати заборгованості із заробітної плати непоодинокі, слід наголосити на певних нормах законодавства.

Слід зазначити, що заробітна плата має виплачуватись працівникам:
- регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з профспілковою організацією;
- не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує 16 календарних днів;
- не пізніше 7 днів після закінчення періоду, за який здійснюється оплата;
- роботодавець має здійснювати розрахунок з працівником у день його звільнення.

Існує спрощена схема захисту права працівників на оплату праці та стягнення нарахованої, але не виплаченої заробітної плати. У позасудовому порядку це можуть бути:
- усні переговори з власником чи уповноваженим ним органом безпосередньо або з участю профспілки для урегулювання розбіжностей;

- подання відповідної письмової заяви без обмеження строку її подачі на ім'я роботодавця;
- письмове звернення до комісії з трудових спорів (у разі її створення) — розгляд має відбутись упродовж 10 днів з дня подання заяви.

У судовому порядку:
- наказне провадження (коли вимога працівника про стягнення нарахованої, але не виплаченої заробітної плати є безспірною) — заява до суду про видачу судового наказу;
- позовне провадження (коли наявний спір щодо розміру заборгованості з виплати заробітної плати або права на її отримання) — позовна заява.
Під час розгляду справи в усіх судових інстанціях судовий збір не стягується.

Компенсація втрати частини доходів

Відповідно до Закону України “Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати” підприємства усіх форм власності здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі — з вини власника. Компенсація має виплачуватись у разі затримки на один і більше місяців виплати доходів.

Позовне провадження

У разі наявності спору щодо розміру заборгованості з виплати заробітної плати варто звертатись з позовною заявою до суду за місцем знаходження підприємства або місцем проживання позивача без обмеження строку.

Наказне провадження

Що робити, якщо підприємство визнане боржником, перебуває у стані ліквідації та при цьому існує заборгованість з нарахованої, але не виплаченої заробітної плати? У такому випадку, якщо заробітна плата нарахована, але не виплачена, а роботодавець не оспорює її виплату, працівник може звернутись до суду за видачею судового наказу.

До заяви про видачу судового наказу додаються:
- документи, які підтверджують перебування заявника у трудових відносинах (трудовий договір, трудова книжка, копія наказу про призначення на посаду).
- документ, який вказує на розмір нарахованої заробітної плати (довідка, платіжна відомість — для їх отримання потрібно або усно, або письмово звернутись на підприємство).
Після прийняття судом ухвали про відкриття наказного провадження, суд у триденний строк видає судовий наказ по суті заявлених вимог. Після видачі судового наказу стягувач звертається до відділу державної виконавчої служби з метою примусового виконання, а отже — виплати заборгованості із заробітної плати.

Де отримати юридичну консультацію з питань трудового законодавства?

У Першому криворізькому місцевому центрі з надання безоплатної вторинної правової допомоги або його відділах - бюро правової допомоги - всі без виключення можуть отримати консультацію - з понеділка по п'ятницю, з 8.00 до 17.00 ( у птн. - до 15.45).

Адреса Центру: м.Кривий Ріг, вул.Качалова, 2, тел. (098)040-83-70, (056)405-54-04


Бюро правової допомоги:
    · Апостолівське — 05656-9-12-90, 068-208-50-52:
    · м.Апостолове, вул.Центральна, 63 — у робочі дні постійно;
    · м.Зеленодольськ, вул.Енергетична, 10 - щочетверга з 9.00 до 13.00;
    · П'ятихатське — 05651-3-14-29, 096-188-55-43:
м.П'ятихатки, вул.Пушкіна, 107;
    · Криворізьке — 0564-95-78-85, 067-276-54-76:
    · м.Кривий Ріг, вул. С.Конткевича, 37;
    · вул.Кобилянського, 152 — щосереди та щоп'ятниці, з 8.00 до 12.00;
    · Жовтоводське — 050-505-28-33, м.Жовті Води, бульвар Свободи, 62.

Телефон гарячої лінії — 0-800-213-103 (цілодобово, безкоштовно).






Версія для друку Написати листа

Про цей сайт | Запитання | Адміністратор