www.kriv-rn.dp.gov.ua
ГОЛОВНА СТОРІНКА МАПА САЙТУ ДОПОМОГА Середа, 24 квітня 2024 року
Що нового на сайті ?

Архів публікацій
Криворізський район >> Новини
Суботник – це можливість зробити гарнішим власне село й підготувати його до наступних травневих свят, серед яких не лише Великдень а й День Перемоги.
Версія для друку Написати листа

    Суботник – це можливість зробити гарнішим власне село й підготувати його до наступних травневих свят, серед яких не лише Великдень а й День Перемоги.
    На прибирання територій біля пам’ятників, монументів та стел загиблих воїнів щороку напередодні пам’ятного дня – 9-е травня, виходять озброївшись знаряддями праці працівники служб, відділів, управлінь та мешканці територіальних громад всього району.

    Минулої п’ятниці весь апарат Криворізької районної ради на чолі з головою Віталієм Володимировичем Яценком займалися прибиранням території та підготовкою до встановлення оновленого мармурового пам’ятника жертвам фашизму 1941-1942 року що в селі Веселе, в пам'ять про розстріляних та заживо похованих євреях. В 1960 році на місці захоронення був встановлений гранітний пам’ятник, та з часом він почав руйнуватися.
    Районною владою було вирішено замінити на новий – мармуровий. А для цього необхідно розчистити місце, вирубати поросль, сухостій прибрати опале листя. От і взялися за цю благородну справу працівники районної ради. Приємно було бачити, як службовці з ініціативою, гарним настроєм та посмішками наводили лад на місці.

    За розповідями старожилів, влітку 1942 року за селом, німці змусили військовополонених червоноармійців та в’язнів викопати величезний котлован. Ніхто з них не знав призначення тієї ями, аж до самої жахливої події, коли одного разу вночі усе село не було оточене поліцаями. Німці здійснювали обшуки місцевих жителів, шукаючи євреїв і зганяючи їх до клубу у центрі села. З собою наказували брати лише цінні речі, продукти на три дні, і документи. Вже зранку, на світанку, усіх зігнаних євреїв вигнали з клубу й погнали колоною до виритого котловану. Дітей, старих та немічних людей везли на підводах. А коли прибули до місця страти, змусили повністю роздягнутися й пройти до котловану. Малих же дітей кидали у котлован живими, заглушаючи крики вибухами гранат.
    Так було розстріляно близько трьох тисяч ні в чому не винних людей. Не всі померли одночасно. Ті, хто були ще живі, задихнулися під тілами щойно застрелених. Яма була повною, серед розстріляних були ще й живі які ледь рухались, намагаючись вибратися з-під кривавої маси кинутих разом тіл. Але німецькі приспішники аби закінчити свою „роботу”, закидали свої жертви гашеним вапном та землею.
    Відкриття ж оновленого пам'ятника відбудеться 9 травня.
    Людмила Горбунова.
    Версія для друку Написати листа

Про цей сайт | Запитання | Адміністратор